Fontos pozícióba ne az utcáról elsőként beeső embert vegyük fel! A kiválasztás művészet!
Minden cég küzd valamilyen szintű fluktuációval, és régen felismerte, hogy egy új dolgozó legalább 4-6 hónapig nem “termel 100%-on”, és még több régi dolgozó energiáját, idejét is leköti a betanuláskor. Mi ezt lerövidítjük, megkönnyítjük, rendszerbe rakjuk. Hogyan?
1. A BELÉPÉS ELŐTT
HR stratégia és célkitűzések
Ha a cég rendelkezik HR stratégiával, akkor megnézzük, hogy az új belépők integrálása hogyan illeszkedik ebbe, ha nincs, akkor első lépésben elkészítjük.
A vezetőkkel, a HR csapattal közösen megfogalmazzuk az elérendő célokat.
A pozíció előkészítése
A leendő kollégák megnehezítik vagy megkönnyítik az újonnan érkező dolgát, és hatással vannak arra, milyen gyorsan lesz az illető a csapat hatékony tagja. Ezért a toborzás előtt a kollégák bevonásával kialakítjuk az új kolléga, főleg egy érkező új vezető szerepét, feladatait, és tisztázzuk a hozzá kapcsolódó elvárásokat, félelmeket.
2. A KIVÁLASZTÁS
Toborzás
A toborzás egy időigényes feladat, amelyet HR hiányában a kisebb cégeknél egy más feladatokon dolgozó munkatárs végez el. Ráadásul a beérkező önéletrajzok, motivációs levelek sokszor nem alkalmasak a jelöltek összehasonlítására, a megfelelésből fakadó konzerv válaszo kiszűrésére. Mi erre kilakítottunk egy költséghatékony módszert, amelyet könnyen megtanítunk az adott munkatársnak, vagy teljes egészében el is végezzük.
Kiválasztás
Kulcspozícióba segítünk megtalálni a megfelelő embert, részt veszünk az interjún, és az utolsó 2-4 jelölttel 3 órás időtartamban a meglévő kollégákat bevonva tréningszerű kiválasztási alkalmat tervezünk és vezetünk, ahol helyzetgyakorlatok alapján jobban megismerhetőek a jelöltek, mint sima interjú keretében.
3. A BELÉPÉS UTÁN
Műhelymunkák, gyorstréningek
Az egyes részlegek/osztályok/csoportok dolgozóival közös műhelymunka keretében néhány alkalommal kísérjük az új kolléga, különösen a vezető beilleszkedését, és ezekhez gyors, dinamikus képzéseket tartunk, hogy az együtt dolgozó csapatnak minél előbb kialakuljanak a közös eszközei a vezetés, a projektmenedzsment, a kommunikáció, a konfliktusok kezelése, az időgazdálkodás, a megbeszéléseken való részvétel és még sok más olyan területen, amelyek direktben vannak hatással az új kolléga/kollégák „termelékenységére”.
Egyéni coaching/konzultáció
Az onboarding bevezetésével egyidőben havi rendszerességgel tartjuk a kapcsolatot a vezetőkkel, a HR csapattal, a mentorokkal, egyéni vagy csoportos formában, hogy a változtatásokat időben el tudjuk végezni, ha szükséges, illetve a mentoroknak biztosítsunk lehetőséget a továbbtanulásra, a tapasztalatok megbeszélésére.
Pályakezdők beilleszkedése
A munkaerőiacon egyre fiatalabb dolgozók jelennek meg, a digitális nemzedék tagjai ők, akik speciális és kreatív beilleszkedési eszközöket, megközelítést igényelnek. Segítünk a HR csapatnak, a vezetőknek, hogy cégre szabott kreatív megoldásokat tudjanak alkalmazni ennek a korosztálynak a felvételében és beillesztésében.
Mentorképzés
A beilleszkedési program legfontosabb szereplői a mentorok, és mivel ők elsősorban szakemberek, fontos, hogy képzést kapjanak a felnőtt-tanulásról, a mentorálás eszközeiről. Ez a képzés lehet online oktatóvideókkal, vagy jelenléti képzéssel.